هدف اصلی  تیم متخصص پیتلوس طراحی برد FPGA به  ساده ترین شکل ممکن است. البته واضح است که کاربری آسان برد های الکترونیکی پیتلوس به معنای کارآیی و عملکرد محدود نیست. با توجه به دایره وسیع قطعات الکترونیک و تراشه های FPGA، سازگاری بردهای الکترونیکی با تراشه های مختلف، بسیار ی از نیاز های مهندسین و پروژه ها را برطرف می کند. از این رو  ایده ساختار ماژولار مطرح شد و از اصلی ترین ویژگی های سری برد های FPGA و سایر برد های جانبی ماست. در ادامه مقصود از ساختار ماژولار به تفصیل بیان شده است.

 

برد های ماژولار  برد هایی هستند که به اصطلاح مانند قطعات پازل در کنار هم قرار گرفته  و در مجموع  عملکرد  مشخصی را ارائه  می دهند. به این صورت که  به جای آن که تمامی قطعات و تراشه ها روی یک برد به صورت یکپارچه  قرار بگیرد، به  چند بخش تقسیم شود. در این شرایط امکان اتصال کارت های جانبی، داتر برد ها و  بیس برد های مختلف، فراهم می شود.

ساختار ماژولار

ساختار ماژولار

درحال حاضر محصولات پیتلوس شامل پنج دسته کلی هستند:

 

Core Board (کُر برد):

core برد fpga، برد هایی هستند که هسته اصلی پردازش و عملکرد برد را به عهده داشته و بر روی یک برد مادر که آن را Base Board (بیس برد) می نامیم، قرار می گیرند. CoreBoard ها در حال حاضر  شامل دسته های زیر هستند:

 

HighSpeed Series

بردهای FPGA با کانکتور های پر سرعت سری QSH و LSHM شرکت Samtec هستند. این بردها در ابعاد 5*6 و 6*8 ارائه شده اند و در حال حاضر FPGA های خانواده Spartan6، Kintex7 و در آینده Zynq-7000، Zynq-UltraScalePlus، Kintex-UltraScale و Kintex-UltraScalePlus را شامل میشوند. هدف این بردها انتقال تعداد زیادی پایه FPGA و MGT با فرکانس بالا به خروجی است. این بردها با پسوند H نامگذاری میشوند مانند PX6SH02 یا PX7KH01

 

Compact Series

بردهای FPGA با تعداد زیادی پایه خروجی روی کانکتور Pin_Header روی برد و کانکور QSH-60 زیر برد. این سری از جمله بردهای آماده به کار هستند که با ارتباط شبکه، USB و پروگرامر روی برد ارائه میشوند. بر خلاف سری بردهای HighSpeed که تنها روی بیس برد قابل استفاده هستند، این بردها بدون نیاز به بیس برد هم قابل استفاده هستند و برنامه های نمونه راه اندازی شبکه، USB و … به همراه آنها ارائه میشوند. این بردها با پسوند C یا L نامگذاری میشوند مانند PX6SL01 یا PX7AC01

 

Base Board (بیس برد):

بیس برد یا برد مادر، بردهایی هستند که CoreBoard ها روی آن سوار میشوند. این بردها با سورس کامل PCB و شماتیک عرضه میشود و هدف از طراحی آنها ارائه نمونه هایی است که کاربر میتواند بر اساس آن بیس برد متناسب با پروژه خود را طراحی کند. در عین حال این برد ها برای تست و راه اندازی نمونه برنامه های بکارگیری تراشه های CoreBoard مانند شبکه، USB و … نیز هستند. این بردها علاوه بر کانکتورهای CoreBoard، کانکتور های دیگری مانند FMC، DF40 و Pmode دارند که برای اتصال سایر بردهای جانبی به FPGA میتوانند مورد استفاده قرار بگیرند.

 

برد اینترفیسی (iCard):

Interface card ها که از طریق کانکتور 40 پایه سری DF-40 شرکت Hirose، به برد متصل میشوند، امکان افزودن انواع مختلف ارتباط برد با کامپیوتر مانند ارتباط شبکه USB2.0، USB3.0، HDMI و … را فراهم میکند.

 

FMC Card:

برد های جانبی FMC مطابق با استاندارد VITA57 طراحی و ساخته میشوند. این کارتها شامل انواع LPC و HPC میباشند و شامل انواع مختلف تراشه های ADC، DAC، DUC و … میباشند. این بردها با استاندارد جهانی ساخته میشوند و قابل اتصال به انواع دیگر بردهای شامل کانکتور FMC نیز هستند

 

Pmod:

از دیگر محصولات پیتلوس، Pmod ها هستند که طبق استاندارد ارائه شده توسط شرکت Digilent طراحی شده است. Pmod ها شامل انواع مختلف برد جانبی با ارتباط سریال هستند که میتوانند از طریق کانکتور 6، 12 یا 24 پایه PMODE به FPGA نصب شوند.